KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ

Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız, hasarlı binalarınız yeniden yapımı, takviye güçlendirmesinde kullanılmak üzere Kentsel Dönüşüm Kredisi (Kira Yardımı) alabilmeniz için Bakanlıkça Lisanslandırılmış Bakanlıkça Lisanslandırılmış KURULUŞLARA başvuruda bulunarak binanıza Deprem Risk Raporu almanız gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisini Nasıl Alırım?

Bakanlıkça Lisanslandırılmış KURULUŞ tarafından hazırlanmış Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Binanızın Yeniden İnşaatı / Takviye Güçlendirmesi için Bakanlık ile Anlaşmalı BANKALARDAN uygun koşullarda Kentsel Dönüşüm Kredinizi DERNEĞİMİZ çıkarmaktadır.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ HANGİ BANKALAR VERİYOR?

 

Kentsel dönüşüm kredisini bildiğimiz tüm Bankalar TC Çevre ve Şehiricilik Bakanlığı ile anlaşma sağlayarak vermektedir. Her BANKA Bakanlıkça sübvanse edilmiş Kentsel dönüşüm kredisi kullandırmaktadır.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİ ORANLARI ve VADESİ NEDİR?

Kentsel dönüşüm veren BANKALAR müşterilerine çeşitli faiz oranları ve vade olanakları sunmaktadırlar.

Genel Olarak Kentsel Dönüşüm Kredisi:

Faiz Oranı Güncel Mortgage faiz oranının %50 si gibi düşünülebillir.

Vade ise 24 Ay – 120 Ay

Bazı Bankalar 2 Yıl ana para ödemesiz kredi kullandırabilmektedirler.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ NASIL ALIRIM?

Bakanlık Lisanslı KURULUŞÇA hazırlanmış Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Binanızın Yeniden İnşaatı / Takviye Güçlendirmesi için Bakanlık ile Anlaşmalı BANKALARA başvuruda bulunarak Kentsel Dönüşüm Kredisi alabilirsiniz. Kat malikleri kentsel dönüşüm kredisi kullanabilir. Ayrıca Riskli binada en az 1 yıl kirada olduğunu ispatlayan Kiracılar başka bir yerden konut alırken de kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirler.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMINI KİMLER ALIR?

Bakanlık Lisanslı KURULUŞCA hazırlanmış Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Binanızda ki MÜLK SAHİPLERİ Kentsel Dönüşüm Kira yardımından yararlanabilir. Riskli yapıdaki Kiracılar 1300 TL geri ödemesiz Taşınma Yardımı alabilirler.
Kentsel Dönüşüm Kredisi ile Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından SADECE 1 TANESİNİ KULLANABİLİRSİNİZ.

 

NE KADAR KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KULLANABİLİRİM?

Eviniz için alabileceğiniz Bakanlıkça Sübvanse edilmiş Kentsel Dönüşüm Kredisini aşağıdaki gibi hesap edebilirsiniz.

Şuanda mevcut 100 m2 bir evinizin olduğunuz düşünelim

Kentsel Dönüşüm Kredisi = 100 m2 x 600 TL = 60.000 TL kullanabilirsiniz.

10 dairelik ve Herbiri 100m2 olan bir Bina için Kullanılabilecek Kentsel Dönüşüm Kredisi ise;10 daire x 100 m2 x 600 TL= 600.000 TL

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar;

  • 1 Dairenin m2 ne kadar büyük olursa olsun en fazla 100.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir. 200 m2 daireniz için

200 m2 x 600 = 120.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi yerine en fazla 100.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabiirsiniz.

  • 1 Binada 1 hak sahibinde en fazla 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi verilmektedir. 1 Binada herbiri 100 m2 olan 10 daire sahibi iseniz 10 daire x 100 m2 x 600 TL= 600.000 TL yerine en fazla 500.000 TL Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilirsiniz.

Yukarıda hesap edebileceğiniz Kentsel Dönüşüm Kredisi Bakanlıkça Sübvanse edilmiş Faiz oranları için geçerli olup; BANKALAR ek kredi kullandırabilmektedirler.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NASIL ALIRIM?

Bakanlık Lisanslı KURULUŞCA hazırlanmış olduğu Deprem Risk Raporu Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı için Bakanlık İl Müdürlüğü’ ne başvuruda bulunulur.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 18 ay için verilmekte olup aylık 650 TL ile sınırlandırılmıştır ve geri ödemesizdir.


Kentsel Dönüşüm Kredisi ile Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından SADECE 1 TANESİNİ KULLANABİLİRSİNİZ.

Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Gelir, Harcama, Kredi ve Kaynak Aktarımı Yönetmeliği - 13.9.2012 / Sayı: 28410 - İNDİR